neděle, 17 leden 2016 17:10

Fosfor je nutný, jeho nadbytek však nebezpečný

Tak jako všechno v našem těle, i fosfor v něm má své nezastupitelné místo. Ve formě fosforečného iontu je společně s vápníkem základním stavebním prvkem kostí a zubů.

Nekovový prvek fosfor tvoří přibližně jedno procento hmotnosti našeho těla, hned po vápníku je druhým nejvíce zastoupeným prvkem. Dospělý člověk má ve svém těle asi 700 g fosforu, z toho je 80 - 90 % obsaženo v kostech a zubech jako hydroxyapatit, 10 - 20 % v buňkách a asi 1 % v extracelulárních tekutinách. Normální hladina fosforu v séru by měla být 0,72 - 1,37 mmol/l. Pokud je nižší, hovoříme o hypofosfatémii, je-li vyšší, pak o hyperfosfatémii. Denní potřeba fosforu se u dospělého člověka pohybuje okolo 800-1200 mg denně a jeho vylučování z organismu zajišťují hlavně ledviny.

Fosfor v našem těle

Nevěřili byste, jak důležitou úlohu hraje tento prvek v našem organizmu. Záleží na něm totiž především mineralizace a výstavba kostí. Je také součástí všech nukleových kyselin, jejichž hlavním úkolem je přenášet genetickou informaci. Společně s tuky pak fosfor tvoří základní součást buněčných membrán: fosfolipidy. Fosfor navázaný na tuky, cukry a bílkoviny vstupuje do metabolických procesů. Další důležitou roli hraje při makroergní fosfátové vazbě: v adenosintrifosfátu se zbytky kyseliny fosforečné navzájem vážou a při tom vzniká velké množství snadno štěpitelné energie. Adenosintrifosfát (ATP) je tak energetickou zásobárnou našeho těla. Energie se odtud může kdykoli uvolnit a buňky ji mohou využít. A také ji využívají. Například během svalové činnosti, ale také při kontrakci svalů srdce.

Co když je fosforu málo?

Příjem fosforu v potravě bývá u většiny lidí zcela dostačující, možná až nadbytečný. Běžně tvoří asi 800 - 1400 mg fosforu denně, přičemž referenční hodnota příjmu je, jak už jsme zmiňovali 800 - 1200 mg. Fosfor obsahuje v dostatečném množství maso, mléko, sýry, vejce, tvaroh, mouka, cereálie, luštěniny, sušené houby, mák, kakao, kvasnice, mandle nebo vlašské ořechy. Skutečně velké množství fosforu obsahuje Coca-Cola. Fosfáty se také používají jako aditiva průmyslově zpracovaných potravin. Nedostatkem fosforu tedy zdravý člověk rozhodně netrpí.

Nedostatkem fosforu mohou strádat například alkoholici, lidé s poruchami zažívání, mladí lidé trpící mentální anorexií nebo lidé z rozvojových zemí dlouhodobě postižených hladem. Ohroženi jsou také lidé vystaveni nedostatku vitaminu D. Dlouhodobý nedostatek fosforu má za následek svalovou slabost a poruchu mineralizace kostí.

A co když je fosforu naopak moc?

Vyšší dávky fosforu organizmus zdravého člověka vyloučí ledvinami jako fosforečnan vápenatý. Problém nastává, je-li příjem fosforu dlouhodobě nadměrný. V takovém případě může docházet k usazování vápníku v tkáních a některých orgánech a jejich následnému poškození. Týká se právě ledvin, ale také třeba srdce. Narušená rovnováha mezi fosforem a vápníkem v těle může za nedostatek vápníku a úbytek kostní hmoty. Stejně tak narušuje přebytek fosforu v těle i vstřebávání železa.

Nadbytkem fosforu v těle jsou ohroženi hlavně lidé s poruchami ledvin, nemocní po ozařování při léčbě nádorových onemocnění, po intoxikaci vitaminem D nebo při hypoparathyreóze (snížené funkci příštitných tělísek).

Dá se to i bez fosfátů

Česká farmaceutická firma RosenPharma si je nadbytku fosfátů v naší potravě vědoma. Z tohoto důvodu přísně dbá na to, aby všechny její produkty byly bezfosfátové. Užíváním přípravků společnosti RosenPharma svůj organizmus nevystavujete nadbytečnému příjmu fosforu.

Popřemýšlejte, zda toto můžete říct o všech přípravcích, které běžně užíváte.

Translate

csenfrdeitptrues

Multivitamin s minerály AKCE

multivitamin akce eshop

Kupte v našem e-shopu v akci za 125 Kč (139 Kč)

koupit

Dimetinden RosenPharma Gel NOVINKA !

Dimetinden RosenPharma Gel

Krátkodobé zmírnění svědění u dermatóz (svědivých onemocnění kůže), při kopřivce, štípnutí hmyzem, spálení sluncem a u povrchových popálenin (prvního stupně – zčervenání kůže).

více informací