Skip to main content

Ne nadarmo se o překyselení organizmu hovoří jako o jedné z nejnebezpečnějších civilizačních nemocí, jehož nejtěžší stadia mohou vést až k úmrtí.

Náš organizmus je přitom uzpůsoben k tomu, abychom se mohli dožít až 120 nebo dokonce 130 let. Jednou z podmínek dlouhého života je však i tzv. acidobazická rovnováha, tedy rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami v organizmu. Kyselé látky přitom v našem organizmu vznikají neustále, a to během látkové výměny.

Neúplnou oxidací triglyceridu, sacharidů i bílkovin, hydrolýzou fosfoproteinů nebo oxidací sulfhydrylových skupin vznikají tzv. netěkavé kyseliny (v množství 1 mmol/kg/den), které jsou následně vyloučeny ledvinami nebo zmetabolizovány. Ty těkavé pak vylučujeme plícemi: kyselinu uhličitou vyloučíme v podobě CO2 a naše tělo ji vyprodukuje v množství přibližně 15 000 mmol za den.

Lidské tělo si dokáže s určitým podílem kyselých složek poradit samo. Bylo k tomu vybaveno speciálními roztoky látek, schopnými rovnováhu pH udržovat. Nazývají se pufry a k těm přirozeným patří například bikarbonát, hemoglobin, fosfáty, sulfáty nebo proteiny krevní plazmy. Jakmile se však poměry pufrů naruší, dochází i k nerovnováze pH.

Překyselení

V případě výměny krevních plynů překyselení způsobí tuhnutí červených krvinek. Tím se oslabí průtok krve kapilárami a zásobování tkáně kyslíkem a živinami. Buňky tkání si samy nedokážou obstarat výživu a dokonce ani odstranit odpadní látky. Nadbytečné kyseliny v krvi se v cévních stěnách vážou na vápník, cévy tuhnou a začínají se ucpávat či praskat. Snížená hladina minerálů v těle však způsobuje například i náchylnost k lámání kostí. V těle se začínají usazovat ložiska toxických látek, vznikají vhodné podmínky pro plísně, toxické látky poškozují játra a mozek.

Nedostatek kyslíku a překyselení vůbec představuje pro náš organismus ohromné riziko, které se velice často dotýká životně důležitých orgánů. Spolu s acidózou mohou jít ruku v ruce průjmy, vleklé a opakující se záněty a infekce, alergie, ekzémy, v horších případech hypertenze, arterioskleróza, ale bohužel také srdeční infarkty, cévní mozkové příhody nebo zhoubné nádory.

Toto jsou jistě pádné důvody, proč je tak nesmírně důležité dbát na rovnováhu pH v našem organizmu.

Vlastník autorských práv: RosenPharma, a.s. ©
Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o používání cookies