Skip to main content

Možná se vám také v lékárně párkrát stalo, že se vás zeptali, zda vámi požadovaný volně prodejný lék či potravinový doplněk chcete vydat v pevné nebo v šumivé formě. Nepřipravené vás tak vystavili situaci, ve které se nemusíte být schopni sami zorientovat.

Věřte ale, že volbou šumivých tablet nikdy nic nezkazíte. Ba právě naopak, šumivé tablety mají hned několik předností. Tou první je rychlé vstřebávání účinné látky. Tím, že se tableta rozpustí ve vodě, nemusíte čekat, až se rozpustí v žaludku. Účinkuje velice záhy po užití. Tou druhou je příjem tekutiny, díky kterému se účinná látka nejen rychleji vstřebává, ale navíc se stává součástí pitného režimu. Tou třetí a rozhodně ne zanedbatelnou výhodou je fakt, že šumivé tablety nezatěžují žaludek, není totiž třeba vyčkávat, až se tableta v žaludku rozpustí.

Šumivé tablety není třeba vypít hned po rozpuštění, je možné počkat, až perlení zcela vyprchá. Účinná látka v tekutině zůstává po celou dobu. Díky tomu mohou šumivé tablety užívat i lidé, kteří jinak perlivou tekutinu z nějakého důvodu nesnesou. Častokrát dokonce šumivé tablety nabízejí vyšší koncentraci účinné látky.

A tak jedinou nevýhodou šumivých tablet, kterou jsme schopni nalézt, je chuť, protože ne vždy nám musí vyhovovat. Ale to už je zcela individuální pocit, podle kterého nelze objektivně hodnotit vhodnost nebo nevhodnost tablet.

Co nám nejčastěji chybí?


Nejčastěji se nám nedostává železo, zinek, vápník a hořčík – stopové a biogenní prvky, které sice přijímáme potravou, ale mnohdy zdaleka ne v takovém množství, jaké náš organizmus ke správnému fungování potřebuje.

Zinek

šumivá tableta ve skleničce

Zinek je nezbytný pro udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Pomáhá při regulaci stavu testosteronu v těle, při plodnosti a reprodukci, užívá se i pro dobrý zrak. Mohou ho užívat děti, těhotné i kojící ženy. Jeho doporučená denní dávka je 15 mg.

Železo

Železo je nutné pro přenos kyslíku v těle, pro tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, snižuje únavu a vyčerpání a pomáhá udržet normální funkci imunitního systému. Také železo mohou užívat děti, těhotné a kojící ženy. Doporučená denní dávka u dospělého člověka je 14 mg. Přitom například během menstruace ženy vyloučí 40–80 mg denně.

Vápník

Naprosto nepostradatelný prvek našeho těla, který pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů. Opět vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Doporučená denní dávka je 800–2 500 mg. Podmínkou správného vstřebávání vápníku je dostatek hořčíku.

Hořčík

Prvek, který nejčastěji doporučují neurologové. S trochou nadsázky totiž můžeme tvrdit, že s hořčíkem správné fungování našeho organizmu stojí i padá. Udržuje normální činnost svalů, kostí i psychiky, snižuje únavu a vyčerpání. A opět. Mohou jej užívat děti, těhotné i kojící ženy. Doporučená denní dávka u dospělého muže je 400 mg, u ženy 310 mg.

šumivá tableta ve skleničce
šumivé tablety

Doplňte je v „šumácích“


šumivé tablety

Všechny zmiňované látky jsou velice dobře aplikovatelné formou šumivých tablet. Při jejich doplnění tak můžete zároveň dodržovat pitný režim.

Česká farmaceutická společnost RosenPharma a.s. nabízí tyto látky ve svých třech dopůňcích stravy: Zinek – šumivé tablety (20 mg zinku v 1 tabletě), Železo – šumivé tablety (železo 15 mg, vitamin B12 1,25 µg a vitamin C 100 mg v 1 tabletě) a Calcium, Magnesium, Zinek – šumivé tablety (vápník 300 mg, hořčík 125 mg a zinek 10 mg v 1 tabletě). Všechna balení obsahují 20 šumivých tablet.

Výhodou rozpustných tablet železa je jejich obohacení o vitaminy C a B12, které tělu pomáhají železo lépe vstřebat a využít.

Tablety, které kombinují vápníku, hořčík a zinek zase zaručují optimální způsob, jak předcházet poruchám vzniklým z nedostatku vápníku. Jak již jsme zmiňovali, hořčík je zcela nezbytný pro správné vpravení vápníku do kostí a zubů. Zinek pak blahodárně doplní účinky vápníku na kondici vlasů, nehtů a kůže.

S šumivými doplňky stravy pro vaši dobrou kondici od české společnosti RosenPharma rozhodně nesáhnete vedle.

Vlastník autorských práv: RosenPharma, a.s. ©
Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o používání cookies